Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Przez obsługę zwierząt rozumie się czynności związane z chowem, hodowlą oraz użytkowaniem zwierząt, wykonywane codziennie lub okresowo, w szczególności prace związane z karmieniem, pojeniem, dojeniem, rozrodem, wymianą ściółki, pomocą podczas zabiegów lekarsko-weterynaryjnych, pielęgnacją i transportem. Rozporządzenie weszło w życie 6 marca 2018.
Pełny tekst rozporządzenia dostępny tutaj.
Bezpieczna obsługa zwierząt w gospodarstwie rolnym
Hodowla zwierząt inwentarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta,
a nawet stratowania ludzi.
Podczas obsługi zwierząt odnotowywane są również upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach, a także uderzenia i przygniecenia przez urządzeniasłużące do przygotowywania karmy oraz upadające przedmioty. Z danych KRUS wynika, że rocznie ok. 2 000 osób doznaje urazu podczas pracy ze zwierzętami, a kilka traci życie. Najczęstsze przyczyny niebezpiecznych zdarzeń to: reakcja zwierząt na nieznane bodźce otoczenie (podejście do zwierząt bez uprzedzenia, hałas, ból, strach). Narowistość i agresja zwierząt; niewłaściwy sposób obsługi; nieodpowiednie warunki bytowania nadmierne zagęszczenie, brak dostępu
do wody i paszy, oraz wybiegów). Infrastruktura nieprzystosowana do profilu produkcji i obsady
zwierząt (brak korytarzy paszowych, ogrodzeń, ciasnota); Nieprawidłowe metody poskramiania;
3 wady konstrukcyjne budynków (niezabezpieczone otworyzrzutowe, studzienki i kanały gnojowe).
Świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt, zaspokojenie ich potrzeb bytowych, przyjazne nastawienie obsługującego, powtarzalność czynności podczas codziennej obsługi ograniczają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, które kończą się dotkliwymi urazami, stresem i stratą czasu.
Należy pamiętać, że odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest uregulowane prawnie. Powinno również być podyktowane względami etycznymi i praktycznymi. Zwierzęta poddane w mniejszym stopniu czynnikom stresogennym są zdrowsze i bardziej wydajne, a ich obsługa łatwiejsza i bezpieczniejsza.
Kto powinien pracować ze zwierzętami?
Obsługą zwierząt powiny zajmować się osoby:
dorosłe;
zdrowe;
sprawne fizycznie;
zrównoważone; znane zwierzętom, przyjaźnie do nich nastawione.
Z niebezpiecznymi zwierzętami (np. buhajami, ogierami, knurami,
trykami) mogą pracować wyłącznie silni mężczyźni.
Praca ze zwierzętami może być niebezpieczna dla dzieci, osób
starszych, słabych fizycznie, niepełnosprawnych.
Osoby chore lub nosiciele chorób zakaźnych (np. gruźlicy) nie mogą
pracować ze zwierzętam